neděle 4. prosince 2016

Investice do dárků


Proč investovat do dárků

Ať už podnikáte, nebo nepodnikáte, všichni kupujeme občas dárky. Ať už k vánocům, chanuce, k narozeninám, dětem za vysvědčení, nebo svým obchodním nebo životním partnerům.

Zamysleme se trošku nad tím, proč se dárky dávají. Nic není zadarmo, ani v dnešní době, dárek udržuje mezilidské vztahy a když někomu dáme dárek, něco očekáváme. V každé lidské známé společnosti se dávali dárky, neexistuje společnost, kde by dar jako takový nebyl znám. Dary a dárky měli v historii různou podobu a různé příležitosti.

Možná jedním z nejstarších darů je oběť. V některých jazycích, například v hebrejštině, znamená oběť dar (korban, matana).

Dar je něco, co dáváme druhému člověku (v případě oběti B-hu nebo bohům) bez toho, aniž by nám za něj finančně zaplatil. Proč to tedy děláme?

Význam darů


 •         pomoc potřebnému instituci,
 •         snaha udělat radost,
 •         vyjádření lásky,
 •         připomenout se, zviditelnit, zvýšit svou prestiž,
 •         vytvoření neformálního závazku vděčnosti,
 •         korupce, tj. prosazení soukromého zájmu na úkor veřejného a podobně.

Co na to věda

Podle Marcela Mausse, významného to francouzského sociologa a antropologa židovského původu, znamená členství v mnoha archaických společnostech přijetí trojího závazku:

 1.         zúčastnit se systému darů a dary přijímat,
 2.         dary dávat a
 3.         ve vhodné chvíli oplácet.

Hlavním smyslem není vlastnictví daru, nýbrž vytváření a udržování společenských vztahů a sítě závazků, které společnost udržují pohromadě.

Tak, teď už víme, co je to dar, nebo oběť. Podívejme se, co je vhodným dárkem například pro malého kluka dětského věku 3–15 let. Dary děvčatům řešit nebudu, to nechám nějaké ženě.

Kluci ve všech společnostech mají rádi zbraně. Indiánští chlapci stříleli z luků a šípů,  u nás kluci obdivovali vojáky, policajty, rytíře, či hry na Indiány. Ano, mohli bychom být jedni z těch, kteří dávají vyloženě digitální dárky, ale pokud chceme děti začlenit do společnosti, aby si hráli s ostatními, a na čerstvém vzduchu, tak iPad nebude ten pravý dárek. Já osobně se přikláním k tomu rytířství, protože je s ním spojován i mravní kodex rytíře, spousta zajímavostí z historie, a tedy velký potenciál ve vyhledávání a prohlubování zájmů, které mohou být užitečné. Člověk by se měl zajímat o historii, navíc znalost historie je pořád velmi důležitá například i při studiu na velké části vysokých škol.

Co potřebuje rytíř

 • pořádný meč (dětem ale nebudeme dávat jako dárek ostrý, ale vybereme co nejvěrohodnější meč dřevěný),
 • štít s erbem (skutečného rodu, nebo ho necháme si vyrobit dle heraldických pravidel vlastní, nejvhodnější materiál je sololit)
 • nějaké ty doplňky a zbroj
Meč Trojlístek, výrobce Jiří Havlis, Borovany, drevenemece.cz
Meč Trojlístek, výrobce Jiří Havlis, Borovany, drevenemece.cz

Štít s erbem Jana Žižky z Trocnova a Kalicha, výrobce Jiří Havlis, Borovany, drevenemece.cz
Štít s erbem Jana Žižky z Trocnova, výrobce Jiří Havlis, Borovany, drevenemece.cz

Vhodná příležitost


 • Vánoce, Chanuka
 • vysvědčení
 • narozeniny,
 • svátek
 • ocenění

Nemusíme tento dar dávat jen svým dětem a vnoučatům, můžeme ho dát i obchodnímu partnerovi nebo přátelům, když víme, že má/mají syna či syny ve vhodném věku. Příležitost se vždycky najde. Myslím, že obdarovaný si s dárky může užít spoustu dobrodružství a zábavy, je možnost se účastnit bitev, jako třeba o Slamburk.

Žádné komentáře:

Okomentovat